Mīti par kognitīvi-biheiviorālo terapiju (KBT)

Kognitīvi-biheiviorālā terapija (KBT) ir viena no populārākajām un efektīvākajām psihoterapijas metodēm, tomēr par to joprojām pastāv daudz mītu un pārpratumu. Šeit ir daži no biežāk sastopamajiem mītiem un to patiesais skaidrojums.

Mīts 1: KBT ir pārāk vienkārša un virspusēja terapija

Patiesība: Lai arī KBT bieži koncentrējas uz konkrētiem domāšanas un uzvedības modeļiem, kas rada un uztur problēmas, tā neaprobežojas tikai ar virspusējiem jautājumiem. KBT palīdz klientiem izprast dziļākas problēmas saknes, strādājot gan ar ikdienas domām un uzvedību, gan ar ilgstoši veidojušos uzskatiem un pārliecībām. Tā ir strukturēta un mērķtiecīga pieeja, kas balstīta uz rūpīgu zinātnisku izpēti.

Mīts 2: KBT ir piemērota tikai vieglām problēmām

Patiesība: KBT ir efektīva ne tikai vieglu trauksmes vai depresijas formu ārstēšanā, bet arī daudzos citos sarežģītākos gadījumos, piemēram, posttraumatiskā stresa traucējuma (PTSS), bipolārās traucējumu un ēšanas traucējumu ārstēšanā. Tā ir elastīga terapijas metode, kas pielāgojas dažādām problēmām un pacientiem.

Mīts 3: KBT nepievēršas emocijām, tikai domām un uzvedībai

Patiesība: Lai gan KBT uzsvars ir uz domām un uzvedību, tā arī pievēršas emocijām, palīdzot klientiem saprast, kā domas ietekmē viņu emocijas, un kā mainot domāšanas veidu, var uzlabot emocionālo stāvokli. KBT arī izmanto emocionālo regulāciju, lai palīdzētu klientiem pārvaldīt sarežģītas emocijas.

Mīts 4: KBT ir tikai īslaicīga palīdzība, kas nenodrošina ilgtermiņa rezultātus

Patiesība: KBT mērķis ir sniegt klientiem ilgtermiņa prasmes un stratēģijas, ko viņi var turpināt izmantot arī pēc terapijas beigām. Pētījumi liecina, ka KBT ir efektīva arī ilgtermiņā, jo tā palīdz klientiem attīstīt pašpalīdzības prasmes, kas veicina ilgstošu simptomu mazināšanu un relapsu profilaksi.

Mīts 5: KBT ir piemērota tikai intelektuāliem cilvēkiem, kas spēj analizēt savas domas

Patiesība: KBT var būt noderīga cilvēkiem ar dažādu intelektuālo un izglītības līmeni. Tā ir praktiska un pielāgojama metode, kas koncentrējas uz klienta ikdienas dzīvi un sniedz viņam rīkus, kā pārvaldīt savas domas un uzvedību neatkarīgi no viņa analītiskajām spējām.

Mīts 6: KBT ir tikai pašpalīdzības grāmatu versija

Patiesība: Lai arī daudzas pašpalīdzības grāmatas ir balstītas uz KBT principiem, tās nav līdzvērtīgas terapeita vadītai KBT sesijai. Terapeits sniedz personalizētu atbalstu, palīdz identificēt individuālas problēmas un nodrošina precīzas vadlīnijas, kā tās risināt, ko nevar nodrošināt tikai grāmatu lasīšana.

Mīts 7: KBT strādā tikai ar šodienas problēmām un neiedziļinās pagātnē

Patiesība: KBT primāri koncentrējas uz pašreizējām problēmām, taču tā neignorē pagātnes notikumus. Terapeits var pievērsties klienta pagātnes pieredzēm, ja tās ir svarīgas, lai izprastu un pārvarētu pašreizējās problēmas.